Jakie choroby leczy bioenergoterapia?

Bioenergoterapia to jedna z odmian medycyny niekonwencjonalnej, opierająca się na właściwościach energetycznych bioenergoterapeuty, jego wiedzy i umiejętności pracy z ludźmi. Bioenergoterapia polega na odblokowywaniu kanałów energetycznych w organizmie człowieka (w medycynie chińskiej owe kanały nazwane są „meridianami”), co rzekomo umożliwia organizmowi powrót do homeostazy i samozwalczania choroby.

Według medycyny Dalekiego Wschodu prócz układu krążenia, nerwowego i pokarmowego człowiek posiada też układ energetyczny. Tworzą go linie połączone z głównymi narządami zwane meridianami (południkami energetycznymi) i zakończone czakramami (punktami wymiany energii).

Energia stale krąży w naszym organizmie. Wchłaniamy ją i wydalamy Jeśli np. zaczyna nas boleć głowa, może to oznaczać, że doszło do „zatkania” czakramu korony (na czubku głowy). By ból minął, trzeba uporządkować krążącą w organizmie energię i „odetkać” zablokowany czakram. Tym właśnie zajmują się bioenergoterapeuci – ludzie, którzy mają silne pole bioenergetyczne.

To zewnętrzne biopole tworzy tzw. aurę. Jego istota nie jest wprawdzie dokładnie poznana, ale – jak twierdzą wyznawcy medycyny alternatywnej – u niektórych osób jest ono tak silne, że może oddziaływać terapeutycznie na innych ludzi. Bioenergoterapeuta omiata dłońmi ciało pacjenta, posuwając się od czubka głowy do stóp. W ten sposób wyczuwa zakłócenia biopola i stawia wstępną diagnozę. Może zbliżać ręce do pacjenta lub dotykać miejsc, w których doszło do energetycznej blokady. Dłużej dotyka tych punktów, które wyczuwa jako cieplejsze. Wyższa temperatura sygnalizuje, że związany z punktem narząd jest chory. Kiedy uczucie ciepła ustępuje oznacza to, że czakram został odblokowany i energia w ciele pacjenta znów swobodnie krąży.

Nie zawsze się to udaje, ale czasem wiara w terapię jest tak potężna, że zmienia nastawienie pacjenta i mobilizuje do walki z chorobą. Ważne jest, by nie rezygnować na czas bioterapii z tzw. leczenia konwencjonalnego – np. przyjmowania zaleconych przez lekarza farmaceutyków.

Wskazania:
– osłabienie
– bezsenność
– nerwica
– bóle głowy
– problemy z przewodem pokarmowym, np. niestrawność, zaparcia
– bóle mięśni i stawów

Nie udowodniono jakiegokolwiek korzystnego działania tej metody poza pozytywnym wpływem na psychikę pacjenta. Ale efekt placebo może zaowocować pobudzeniem układu hormonalnego, co z kolei mobilizuje do działania układ odpornościowy. Skutkiem może być poprawa stanu zdrowia.

Wszelkie choroby somatyczne i psychiczne są odzwierciedlone i widoczne w ludzkiej aurze. Zadaniem bioenergoterapeuty jest zlokalizowanie owych zaburzeń i dokonanie korekty, mające na celu usunięcie blokad energetycznych, co ma być równoznaczne z odzyskaniem przez pacjenta zdrowia. Według bioenergoterapeutów, do wyleczenia wymaganych jest kilka zabiegów.