Na czym polega hirudoterapia?

Pod tym terminem kryje się niekonwencjonalny sposób leczenia wykorzystujący naturalne właściwości pijawek. W Polsce jest to pijawka lekarska – Hirudo Medicinalis. W dobie bardzo szerokiej farmakoterapii leczenie naturalnymi sposobami może wydawać się przeżytkiem. Pijawka nie stanowi panaceum na wszystkie choroby, ale regulując układ krążenia człowieka, skutecznie leczy lub wspomaga leczenie wielu stanów chorobowych. Hirudoterapia nie jest leczeniem na „całe zło”, ale powinna być jedną z procedur lekarskich służącą do efektywnej walki o zdrowie pacjenta. Obecnie w większości cywilizowanych krajów (Stany Zjednoczone, Anglia, Rosja, Niemcy) hirudoterapia jest poważnym działem medycyny konwencjonalnej. Zajmują się nią tylko lekarze medycyny a zabiegi najczęściej refundowane są przez „kasy chorych”

Leczenie za pomocą pijawek wymaga wzięcia pod uwagę nie tylko wskazań i przeciwwskazań.
• należy zawsze zwrócić baczną uwagę na leki, które zażywa pacjent (często istnieje
• konieczność modyfikacji dawek lub wręcz odstawienia),
• na choroby współistniejące – przecież lecząc chorobę zasadniczą np. żylaki, możemy również zająć się zwyrodnieniami w kolanach,
• wiek, wydolność organizmu
• indywidualne reakcje każdego człowieka
• i jeszcze wielu innych czynników

Medycyna jest sztuką, a dobre i skuteczne leczenie pijawkami wymaga od osoby leczącej wiedzy, doświadczenia i inteligencji.

Pijawkami możemy leczyć m.in.:
Wszelkiego rodzaju urazy:
-stłuczenia
-krwiaki
-skręcenia
-zwichnięcia
-naciągnięcia, naderwania mięśni i ścięgien
-złamania
-stany pooperacyjne (obrzęki, bóle, krwiaki, zakrzepy)
-rany
-oparzenia
-odmrożenia
-replantacje- tu pijawki działają wręcz cudownie.

Choroby bezpośrednio związane z sercem:
-wady serca
-stany po zawale mięśnia sercowego
-kardiomiopatie
-choroba wieńcowa
-niewydolność serca (krążeniowa lub krążeniowo-oddechowa)
-zaburzenia rytmu serca

Kardiologia nieinwazyjna i inwazyjna oraz leki standardowo stosowane w większości tego typu schorzeń są obecnie tak rozwinięte, że często czynią użycie pijawek bezużytecznymi lub w niepowołanych rękach wręcz niebezpiecznymi. Szczególnie ryzykowne jest odstawianie silnych leków przeciwkrzepliwych, co byłoby konieczne dla zastosowania hirudoterapii. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem pacjenta i jego złym stanem ogólnym. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy stosowane u pacjenta leki umożliwiają wejście z leczeniem pijawkami, bądź, kiedy medycyna akademicka poniosła porażkę. W powyższych sytuacjach hirudoterapia może okazać się skuteczną, ale powinna odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarskim.

Efekty są tym szybsze i lepsze im wcześniej pacjent trafi na hirudoterapię. Czasami wystarcza dosłownie jeden zabieg i krwiak czy efekty odmrożenia cofają się bezpowrotnie. Sens zastosowania pijawek jest nawet po dłuższym czasie od zdarzenie, jeśli jakiekolwiek dolegliwości się utrzymują.