Naturalne sposoby leczenia

Mianem medycyny alternatywnej obdarza się wszelkie terapie pozostające w mniejszej lub większej opozycji do medycyny klasycznej. W przeciwieństwie jednak do znaczenia słowa „alternatywna” w kulturze, w sztuce medycznej nie powinno się ono kojarzyć ze zbuntowaną nastolatką, lecz raczej z sędziwą matroną.

Kilka sposobów leczenia naturalnego:

Kompresy gorące z powodzeniem zastępują kąpiele parowe częściowe i mają duże właściwości lecznicze. Działają skutecznie przy braku apetytu, obstrukcjach, zapaleniu oskrzeli, przeziębieniach, wrzodach i chorobach stawów, a także zapobiegają wylewom krwi do mózgu, dolegliwościom żołądkowym i jelitowym. Woda, w której moczymy kompres, musi być bardzo gorąca, trzeba więc uważać, by nie poparzyć chorego.

Kompresy są bardzo pomocne w leczeniu stanów zapalnych skóry, tkanki podskórnej i stawów, a także w takich przypadkach, jak oparzenia, stłuczenia i zwichnięcia. Zastępują również kąpiele parowe lub wzmacniają ich działanie. Najczęściej używane to kompresy z wody i z wywarów z różnych ziół leczniczych, bywają też kompresy z mleka i oliwy, z soli i innych ciał stałych, między innymi z gliny. Ich temperatura jest różna w zależności od zastosowania.

Kompresy robimy z kawałków starego, spranego, oczywiście sterylnie czystego materiału -najlepiej płótna lub bawełny – bo taki przepuszcza powietrze i dobrze przylega do ciała, a tym samym dłużej utrzymuje właściwą ciepłotę. Z tych właśnie względów, z wyjątkiem niektórych kompresów rozgrzewających, nie zaleca się używania ceratki lub innych materiałów nieprzepuszczalnych.

Lewatywa to zabieg oczyszczający i leczniczy, zalecany dla dzieci i dorosłych zarówno zdrowych, jak i chorych. Stosuje się go w przypadku zaparć (oczyszcza on jelita ze stwardniałego kału), w ostrych i chronicznych stanach zapalnych jelit, a także w innych dolegliwościach zgodnie ze wskazówkami lekarza. Najczęściej robi się lewatywę z czystej wody, można jednak dodać do niej różne składniki. Zabieg wykonujemy przy użyciu irygatora lub specjalnej gumowej gruszki.

Przystawianie pijawek jest to bardzo stary sposób na tak zwane odciąganie krwi, praktykowany w takich przypadkach, jak zakrzepowe zapalenie żył, nadciśnienie czy wylew krwi do mózgu. Najbardziej przydatne do tego są pijawki o długości około sześciu centymetrów, złowione na trzy dni przed zabiegiem. Przetrzymuje się je w słoju z wodą, do której wkłada się kostkę cukru.

Bańki są wyśmienitym środkiem przeciwbólowym, na przykład przy kolce nerkowej i bólach mięśni. Pomagają w chorobach dróg oddechowych, jak różne rodzaje przeziębień, kaszel, zapalenie oskrzeli, zapalenie opłucnej, trudności w oddychaniu – stawiamy je wtedy na plecach i klatce piersiowej. Równie skutecznie działają w braku miesiączki, gdy je postawić po obu stronach kręgosłupa (dolne kręgi) i na górnej części bioder. Zabieg można przeprowadzić w dwojaki sposób.