Punkty akupunktury na stopach

To jedna z najpopularniejszych we współczesnej medycynie naturalnej forma profilaktycznego i terapeutycznego oddziaływania na organizm ludzki. Jest to terapia odruchowa.

Zalicza się do niej: akupresurę według systemu chińskiego, czyli masaż punktowy, oraz akupresurę stóp, opierającą się na założeniach sformułowanych przez amerykańskiego lekarza Fitzgeralda.

Terapia oparta na systemie chińskim nazywa się makrosystemem refleksoterapii, terapia wykorzystująca stopę, ucho, rękę nazywa się mikrosystemem refleksoterapii. Metoda ta polega na leczniczym masażu stóp. Znajdują się na nich punkty i obszary przyporządkowane poszczególnym narządom. Jeśli któryś niedomaga, wystarczy odpowiednio uciskać określone miejsca na podeszwach, grzbiecie lub krawędzi stóp, by samopoczucie uległo poprawie.

Od palców ku piętom

Masaż stóp można wykonać samodzielnie, można też poprosić o to kogoś z rodziny czy przyjaciół, ale najlepiej oddać się w ręce fachowca. Przed rozpoczęciem zabiegu terapeuta powinien przeprowadzić z pacjentem wywiad zdrowotny. Jeśli cierpimy na przewlekłe schorzenia, powinniśmy zapytać swego lekarza prowadzącego, czy możemy skorzystać z refleksoterapii. Powinniśmy także poinformować terapeutę o tych chorobach. Warto też wiedzieć, że zabieg refleksoterapii może zakłócić wchłanianie leków. Zabieg powinien odbywać się w ciszy i skupieniu, ale może mu również towarzyszyć muzyka relaksacyjna. Może być poprzedzony np. trwającym około kwadransa masażem wodnym stóp z użyciem olejków eterycznych.

Podczas właściwego zabiegu pacjent układa się wygodnie na kanapie, a refleksoterapeuta bierze w dłonie stopy: najpierw prawą, a potem lewą. Ponieważ parzyste narządy (np. nerki) mają swe receptory na obu stopach, trzeba wymasować obie nogi, by uzyskać pozytywną reakcję organizmu.

Masaż rozpoczyna się od czubków palców, następnie uciskane są kolejne partie stóp. Początkowo zabieg jest bardzo przyjemny, potem ucisk staje się nieco silniejszy. Gdy terapeuta trafi na punkt odpowiadający choremu narządowi – czujemy ból, czasem dotkliwy i nieprzyjemny. Terapeuta musi to miejsce odpowiednio wymasować: we właściwym kierunku i z odpowiednią siłą. Może uciskać stopę palcami lub ugniatać ją dłonią zwiniętą w pięść. Po zwykle 30-minutowym masażu leczniczym przychodzi czas na relaks, czyli delikatny masaż opuszkami palców. Na koniec terapeuta zazwyczaj naciera stopy olejkiem, np. z drzewa herbacianego.

Wskazania
– bóle kręgosłupa
– schorzenia zatok
– bóle głowy, migrena
– bezsenność
– problemy z przemianą materii, niestrawność, zgaga
– infekcje górnych dróg oddechowych
– choroby kobiece
– nadwrażliwe jelita
– infekcje pęcherza moczowego
– egzemy

Przeciwwskazania
– żylaki
– osteoporoza
– cukrzyca
– choroby zakaźne
– zaawansowana grzybica i owrzodzenia stóp
– ostre i przewlekłe infekcje z wysoką gorączką